Vychází stále více recenzovaných studií, které prokazují souvislost mezi zářením z mobilních telefonů a rakovinou mozku , což je v rozporu s nedávnou studií vedenou Světovou zdravotnickou organizací (WHO), která tvrdí, že neexistuje žádný důkaz o této souvislosti. Jihokorejští vědci, kteří analyzovali 24 studií a zveřejnili svou zprávu v časopise Environmental Health , objevili větší riziko zhoubných nádorů mozku, meningeomů a gliomů na té straně hlavy , kde byly drženy mobilní telefony. Zjistili také, že těžké, dlouhodobé používání mobilních telefonů bylo spojeno s vyšším rizikem gliomu.
Jihokorejská studie zvyšuje počet metaanalýz publikovaných od roku 2016, které spojují záření mobilních telefonů s vyšším rizikem rakoviny mozku, na sedm, napsal Dr. Joel Moskowitz na svém webu.
Moskowitz, který vede Centrum pro zdraví rodiny a komunity na Kalifornské univerzitě v Berkeley , prováděl a distribuoval výzkum bezdrátové technologie a veřejného zdraví od roku 2009.
„Těchto sedm recenzovaných metaanalytických studií je v rozporu se závěry nedávného systematického přehledu WHO,“ řekl Moskowitz. Dodal, že existují důkazy, že WHO vybrala k provedení přezkumu zaujaté výzkumníky
Dr. Lennart Hardell, přední vědec, který objevil souvislost mezi používáním mobilních telefonů a gliomy , souhlasil s Moskowitzem.
Hardell v rozhovoru pro The Defender řekl , že je „zarážející“, že jihokorejští vědci dospěli k závěru, který přímo odporuje zjištěním autorů studie WHO.
„Autoři studie WHO by měli být zodpovědní za své podvodné chování narušující lidské zdraví a životní prostředí. Jejich nedostatek etických principů ve vědě dává ‚zelenou kartu‘ k zavedení této technologie – a dezinformovaný laik je obětí,“ řekl Hardell. onkolog a epidemiolog z Environment and Cancer Research Foundation, který je autorem více než 350 prací, z nichž téměř 60 se zabývá bezdrátovým zářením.
Studie WHO tvrdí, že mezi používáním mobilních telefonů a rakovinou mozku není žádná souvislost
Přehled výzkumu zadaný WHO a nedávno zveřejněný v Environment International měl výzkumníky zkoumat 63 studií dokončených v letech 1994 až 2022 a také účastníky ve 22 zemích. Tyto studie posuzovalo 11 výzkumníků z devíti zemí.
Výzkumníci zkoumali účinky rádiových frekvencí z mobilních telefonů , základnových stanic, vysílačů a pracovní expozice.
Zaměřili se na rakovinu v mozcích dospělých a dětí, včetně rakoviny hypofýzy a slinných žláz. Uvažovalo se i o hrozbě leukémie.
Výzkumníci uvedli, že navzdory obrovskému nárůstu používání bezdrátových technologií v posledních dvou desetiletích nedošlo k ekvivalentnímu nárůstu rakoviny mozku. Dodali, že hodnocení rizik zahrnuje lidi, kteří opakovaně mají dlouhé telefonní hovory, a ty, kteří používají mobilní zařízení déle než deset let.
Jihokorejská studie byla zveřejněna v návaznosti na nedávná zdravotní data z Dánska, která odhalila, že nádorů centrálního nervového systému spolu s nádory mozku přibývá.
„Dánsko je známé svým vynikajícím sledováním případů rakoviny a je znepokojivé, když jejich data ukazují jasný nárůst,“ řekla Mona Nilsson, spoluzakladatelka a ředitelka Švédské nadace pro radiační ochranu.
Dánský onkologický registr vydal 30. září zprávu o počtu nedávných případů rakoviny v Dánsku.